Дім.Сім.я.Діти

БЕЗПЕКА ДІТЕЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ 

ВІЙНА І ДІТИ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ БАТЬКАМ ПРО БЕЗПЕКУ ДІТЕЙ 

Поради батькам під час війни

Надзвичайні ситуації завжди пов’язані з високим рівнем стресу та тривоги, але водночас вимагають від людей сфокусованості та зібраності. Мати відповіді на всі питання завчасно неможливо, але добре знати, де ці відповіді можна знайти, щоб створити безпечне середовище для себе та своїх дітей.

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні розробив поради щодо піклування про дитину під час війни. У цій рубриці ви знайдете вичерпну інформацію про харчування, гігієну, безпеку та психологічну підтримку дитини.

Зазвичай у кризових ситуаціях батьки найбільше переживають за дітей. У ваших силах підготувати дитину до різних сценаріїв і допомогти їй бути в безпеці, навіть якщо вас не буде поруч.

Цей розділ містить поради про те, що потрібно покласти до дитячого «рюкзака безпеки», важливі моменти, які варто проговорити з дитиною, щоб мінімізувати додатковий стрес та мати план дій на різні випадки.

Зберіть для своєї дитини рюкзак із мінімальним набором речей.

Він має включати:

·         фото з батьками, із написаними на звороті телефонами родичів, повною адресою, ПІБ дитини та групою крові (додатково можна нашити на одяг дитини бірку з цією інформацією або покласти в кишеню записку)

·         дві пляшки води

·         шоколад, печиво, хлібці, сухофрукти

·         потрібні лікарські препарати, лейкопластир, антисептики, захисну маску для обличчя

·         вологі та сухі серветки невеликий рушник, зубну пасту та щітку, мило

·         ліхтарик

·         одну-дві улюблені іграшки дитини (вони забезпечать мінімальний психологічний комфорт)

·         комплект змінного одягу

Також у дитячий «рюкзак безпеки» можна покласти телефон, якщо дитина вміє ним користуватись, та трохи грошей.

 

ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ 

1. При загрозі ураження стрілецькою зброєю.

- Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження ураження уламками скла.

- Вимкніть світло, закрийте вікна та двері.

- Займіть місце на підлозі в приміщенні, що не має вікон на вулицю (комора, ванна, передпокій).

- Інформуйте можливими засобами про небезпеку близьких і знайомих.

2.При загрозі бойових дій.

- Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження ураження осколками скла. Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ, загасіть пічне опалення.

- Візьміть документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку.

- Негайно покиньте житлове приміщення, сховайтесь в підготовленому підвалі або найближчому укритті.

- Попередьте про небезпеку сусідів. Надайте допомогу старим і дітям.

- Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування.

- Проявляйте крайню обережність, не піддавайтеся паніці.

2. Якщо стався вибух.

- Переконайтеся в тому, що ви не отримали значних травм.

- Заспокойтеся і уважно озирніться навколо, чи не існує загрози подальших обвалів і вибухів, які не звисає чи з руїн розбите скло, не потрібна комусь ваша допомога.

- Якщо є можливість - спокійно вийдіть з місця події. Якщо ви опинилися в завалі - періодично подавайте звукові сигнали. Пам'ятайте, що при низькій активності людина може протриматися без води п'ять діб.

- Виконуйте всі розпорядження рятувальника.

3. При повітряній небезпеці.

- Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ.

- Погасіть пічне опалення.

- Візьміть документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку.

- Попередьте про небезпеку сусідів і при необхідності надайте допомогу старим і хворим.

- Якнайшвидше дійдіть до захисної споруди або сховайтеся на місцевості. Дотримуйтесь спокою і порядку. Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування. Слідкуйте за офіційними повідомленнями.

4.При загрозі масових заворушень.

- Зберігайте спокій і розсудливість.

- При перебуванні на вулиці негайно покиньте місця масового скупчення людей, уникайте агресивно налаштованих осіб.

- Не піддавайтеся на провокації.

- Надійно закрийте двері. Не підходьте до вікон і не виходьте на балкон. Без крайньої необхідності не покидайте приміщення.

5. Якщо вас захопили злочинці як заручника і вашому життю і здоров'ю загрожує небезпека.

- Намагайтеся запам'ятовувати будь-яку інформацію (вік, зріст, голос, манеру розмовляти, звички і т.п.) про злочинців, що надалі може допомогти встановити їх місцезнаходження.

- При першій можливості намагайтеся повідомити про місце свого перебування рідним чи в міліцію.

- Намагайтеся бути розважливими, спокійними, по можливості миролюбними, оберігайте себе від непотрібного ризику.

- Якщо злочинці перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, то намагайтеся максимально обмежити себе від спілкування з ними, так як їх дії можуть бути непередбачувані.

- Чи не підсилюйте агресивність злочинців непокорою, сваркою, зайвим опором.

- Виконуйте вимоги терористів, не створюючи конфліктних ситуацій, запитуйте дозволу переміщатися, сходити в туалет, відкрити сумочку і т.д.

- Уникайте будь-яких дискусій, особливо політичних, зі злочинцями, будьте, насамперед, уважними слухачами.

- Зберігайте свою честь і нічого не просіть, намагайтеся з'їдати все, що дають, незважаючи на те, що їжа може бути непривабливою.

- Якщо ви тривалий час перебуваєте поруч із злочинцями, постарайтеся встановити з ними контакт, викликати гуманні почуття і почати розмову, не наводячи їх до думки про те, що ви хочете щось вивідати.

- Не дозволяйте собі падати духом, використовуйте будь-яку можливість поговорити з самим собою про свої надії, проблеми, які трапляються в житті, постарайтеся заспокоїтися і розслабитися за допомогою медитації, читайте різні тексти, постарайтеся згадати вірші.

- Уважно стежте за поведінкою злочинців та їх намірами, будьте готові до втечі, якщо ви абсолютно впевнені в безпеці такої спроби.

- Постарайтеся знайти найбільш безпечне місце в приміщенні, де вас тримають і де можна було б захиститися під час штурму терористів (приміщення, стіни і вікна яких не виходять на вулицю - ванна кімната або комора), у разі відсутності такого місця падайте на підлогу при будь-якому шумі або стрілянині.

- При застосуванні спеціальними підрозділами сльозоточивого газу дихайте через мокру тканину, швидко і часто моргайте, викликаючи сльози.

- Під час штурму ні в якому разі не беріть в руки зброю терористів, щоб не постраждати від штурмуючих, які стріляють по озброєним людям.

- При звільненні виходьте швидше, речі залишайте там, де вони лежать, оскільки можливі вибухи або пожежа, беззаперечно виконуйте команди групи захоплення.

6. При проведенні тимчасової евакуації цивільного населення з небезпечного району.

Візьміть документи, гроші і продукти, необхідні речі, медикаменти.

- По можливості надайте допомогу громадянам похилого віку, людям з фізичними вадами.

- Дітям дошкільного віку вкладається в кишеню або пришивається до одягу записка, де вказується прізвище, ім'я, по батькові, домашня адреса, а також ім'я та по батькові матері і батька.

- Дотримуйтесь вказаного маршруту. При необхідності зверніться за допомогою до правоохоронців та медичних працівників.

"ЕКСТРЕНА ВАЛІЗА

«Екстрена валіза» – це узагальнене визначення базового набору речей, необхідного кожній цивільній людині, щоб вижити в будь-якій екстремальній ситуації.

Сьогодні «Екстрена валіза» (тривожний чемодан) повинна бути в кожній родині. Цивільний тривожний чемоданчик, як правило, являє собою укомплектований рюкзак об'ємом від 30 і більше літрів, що містить необхідний індивідуальний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та продуктів харчування.

Цивільний тривожний чемоданчик призначений для максимально швидкої евакуації із зони надзвичайної події, будь то землетрус, повінь, пожежа, загострена криміногенна обстановка, епіцентр військових дій і т.д.

Укладайте рюкзак так, щоб можна було швидко і без ускладнень знайти потрібну річ. Добре, якщо рюкзак укомплектований спеціальною накидкою від дощу. Перевагу треба віддавати рюкзаку, який зручно розташовується на спині, не сковує рухів і не розійдеться по швах в перші 30 хвилин.

У нього рекомендується покласти наступне:

1. Копії важливих документів в водонепроникній упаковці. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів – паспорта, автомобільних прав, документів на нерухомість, автомобіль і т.д. Документи треба укладати так, щоб у разі необхідності їх можна було швидко дістати. Серед документів варто тримати кілька фотографій рідних і близьких, з написаними на звороті адресами та номерами телефонів .

2. Кредитні картки та готівку. Необхідно мати при собі невеликий запас грошей.

3. Дублікати ключів від будинку і машини.

4. Карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв'язку і обумовлене місце зустрічі вашої родини.

5. Засоби зв'язку та інформації. Невеликий радіоприймач з можливістю прийому в УКХ і FM діапазоні дозволить бути в курсі ситуації. Запасні батарейки до радіоприймача та мобільний телефон з зарядним пристроєм.

6. Ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки до нього.

7. Компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним).

8. Мультитул – багатофункціональний інструмент, зазвичай у вигляді складних пасатижів з порожнистими ручками, в яких заховані додаткові інструменти (лезо ножа, шило, пила, викрутка, ножиці і т.п.)

9. Ніж, сокирка.

10. Сигнальні засоби (свисток і т.д.)

11. Штук п'ять пакетів для сміття, об'ємом 120 літрів. Може замінити намет або тент, якщо розрізати.

12. Рулон широкого скотча.

13. Шнур синтетичний 4-5мм, близько 20 м.

14. Блокнот і олівець.

15. Нитки та голки.

16. Аптечка першої допомоги. Аптечка повинна включати в себе: бинти, лейкопластир, вата, йод, активоване вугілля (інтоксикація), парацетамол (жарознижувальний), пенталгін (знеболююче), супрастин (алергія), іммодиум (діарея), фталазол (шлункова інфекція), альбуцид (очні краплі).

17. Ліки, які ви приймаєте (мінімум на тиждень) з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони ваших лікарів (слідкуйте за терміном придатності ліків).

18. Одяг: комплект нижньої білизни (2 пари) , шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, в'язана шапочка, рукавички, шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях). Зручне, надійне взуття.

19. Засоби гігієни: зубна щітка та паста, шматок мила, рушник , туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих хусток або серветок, кілька носових хусток, вологі серветки. Жінкам – засоби інтимної гігієни.

20. Приналежності для дітей (якщо необхідні).

21. Посуд: казанок, фляга, ложка, кружка (краще металеву 0,5л), розкладний стаканчик.

22. Сірники (бажано, туристичні), запальничка.

23. Запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попередньої обробки і не займає багато місця та довго зберігається. Запас питної води на 1-2 дні, який треба періодично оновлювати (вода не повинна бути застояною). Висококалорійні солодощі: кілька батончиків «Snickers» або «Шок» (до цих пір використовуються тактичними групами, як джерело живлення і енергії, що володіє малою вагою), жменю льодяників. Набір продуктів: пару банок тушонки, галети, суп-пакети, м'ясні та рибні консерви. Якщо дозволяє місце: крупа перлова, гречана, рис, пшоно, макарони, вермішель, сухі овочеві напівфабрикати і т. п. Горілка, вино, спирт питний. Алкоголь може бути засобом для зняття стресу, дезінфікуючим засобом.

Цей список доповнюється і коригується за вашими потребами. Приблизний обсяг рюкзака становить близько 30 літрів. Вага рюкзака не повинна перевищувати 50 кг.

ОПОВІЩЕННЯ ПРО ЗАГРОЗУ 

Для привернення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації включаються сирени, а також інші сигнальні засоби (церковні дзвони, автомобільні сигнали, гучномовці встановлені на спец. автомобілях).

Запам’ятайте! Сирени і переривисті гудки, інші сигнальні засоби означають сигнал цивільного захисту“УВАГА ВСІМ!”.

Почувши такий сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення управління (відділу, штабу ЦЗ) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки, дзвони і т.д.). Крім цього, за умови неможливості передачі електро -, радіо та мобільним зв’язком, передається через вістових ланок оповіщення створених при органах місцевого самоврядування.

Вислухавши повідомлення управління (відділу, штабу ЦЗ) з питань ЦЗН, кожний повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.

Зразки повідомлень

Повітряна небезпека

«Увага! Говорить оперативний черговий сектору з питань цивільного захисту. Громадяни! Повітряна тривога! Відключіть світло, газ, воду, погасіть вогонь у печах. Візьміть засоби індивідуального захисту, документи, запас продуктів і води. Попередьте сусідів і по необхідності допоможіть старим і хворим вийти на вулицю. Якнайшвидше дійдіть до захисного укриття або укрийтеся на місцевості. Зберігайте спокій і порядок. Будьте уважні до вказівок управління НС.»

Закінчення повітряної небезпеки

«Увага! Говорить оперативний черговий сектору з питань цивільного захисту. Громадяни! Відбій повітряної тривоги! Усім повернутись до місць роботи або проживання. Надайте при цьому допомогу хворим і старим. Будьте готові до можливого повторного нападу противника. Завжди майте при собі засоби індивідуального захисту. Будьте уважні до вказівок управління НС.»

Загроза хімічного зараження

«Увага! Говорить оперативний черговий сектору з питань цивільного захисту. Громадяни! Виникла безпосередня загроза хімічного зараження. Одягніть протигази, укрийте малих дітей у захисних дитячих камерах. Для захисту поверхні тіла використовуйте спортивний одяг, комбінезони і чоботи (краще гумові). При собі майте плівкові, полімерні накидки, куртки або плащі. Перевірте герметизацію жилих приміщень, стан вікон та дверей. Загерметизуйте продукти харчування та створіть запас питної води. Попередьте сусідів про отриману інформацію. Допоможіть хворим і старим. Відключіть електронагрівальні прилади. Будьте уважні до вказівок сектору з питань цивільного захисту.»

Загроза радіоактивного зараження

«Увага! Говорить оперативний черговий сектору з питань цивільного захисту. Громадяни! Виникла безпосередня загроза радіоактивного зараження. Приведіть у готовність засоби індивідуального захисту і тримайте їх постійно при собі. По вказівкам органів цивільного захисту населення одягніть їх. Для захисту поверхні тіла від забруднення радіоактивними речовинами використовуйте спортивний одяг, комбінезони і чоботи. При собі майте плівкові (полімерні) накидки, куртки або плащі. Перевірте герметизацію жилих приміщень, стан вікон і дверей. Загерметизуйте продукти харчування і створіть запас питної води. Попередьте сусідів про отриману інформацію. Допоможіть у цьому хворим і людям похилого віку. Відключіть електронагрівальні , газові прилади. У подальшому дійте у відповідності з вказівками управління з питань НС.»

Про повінь (катастрофічне затоплення) в разі руйнування гідротехнічних споруд.

«Увага! Говорить оперативний черговий сектору з питань цивільного захисту. Громадяни! У зв’язку з підвищенням рівня води у р. ________ можливе затоплення (підтоплення) населених пунктів _________ . Населенню, що проживає у цих населених пунктах, зібрати необхідні речі, продукти харчування, воду, відключити газ, електроенергію і вийти у райони ___________ . Про отриману інформацію повідомте сусідів, допоможіть літнім та хворим. При раптовому підвищенню рівня води зайняти підвищені місця (верхні поверхи будинків, дахи, горища, дерева) і чекати допомоги. Будьте уважні до вказівок управління НС.»

Поради населенню щодо перебування у найпростіших захисних спорудах

(підвали, погреба, овочесховища, тощо)

Населення укривається у захисних спорудах за сигналами цивільного захисту. В разі їх відсутності по потребі.

Заходити до укриттів потрібно організовано, швидко і без паніки.

Літніх і хворих необхідно влаштувати ближче до вентиляційних труб.

У сховище (укриття) потрібно приходити зі своїми засобами індивідуального захисту органів дихання, продуктами харчування і документами. Не дозволяється приносити з собою речі громіздкі, з сильним запахом, легкозаймисті, приводити тварин. У сховищі забороняється ходити без потреби, шуміти, курити, виходити назовні без дозволу старшого. Всі у сховищі зобов'язані виконувати розпорядження старшого по сховищу, надавати посильну допомогу хворим, інвалідам.

Для укриття населення сховища повинні готуватись завчасно. Створюється запас води, медикаментів, продуктів харчування.

Перевіряється наявність вентиляції.

Завчасно повідомляються близькі, рідні, знайомі про можливість перебування в тому чи іншому сховищі (підвал в сусідів, овочесховище школи, тощо).

 

 

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ З ПИТАНЬ УНИКНЕННЯ ВРАЖЕННЯ МІНАМИ І ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМИ ПРЕДМЕТАМИ

ТА ПОВЕДІНКИ У НАДЗВИЧАЙНІЙ СИТУАЦІЇ 

У зв’язку із зростанням загрози ураження цивільного населення від мін та вибухонебезпечних залишків війни Міністерство освіти і науки України надсилає рекомендації (посилання) для проведення просвітницьких заходів серед учасників освітнього процесу з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами та поведінки у надзвичайній ситуації.

Прохання ознайомитися з ними та неухильно дотримуватися!

З 2014 року російські окупаційні збройні формування активно використовують міни та інші аналогічні небезпечні вибухові пристрої, у тому числі, заборонені міжнародним правом.

Використання цього виду озброєнь несе в собі серйозні, пролонговані в часі загрози й наслідки та призводить до численних випадків загибелі, каліцтва серед цивільного населення, включаючи дітей.

В той час, коли весь цивілізований світ відмовляється від протипіхотних мін та забороняє їх використання, російська федерація збільшує масштаби їхнього застосування в Україні та випробує нові зразки такої зброї.

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року проблема мін і вибухонебезпечних залишків війни набула особливої гостроти. За попередніми даними, очищення від вибухонебезпечних залишків потребують близько 80 тисяч квадратних кілометрів території України.

Підрозділи Збройних Сил України, Державної служби з надзвичайних ситуацій та інших структур, щоденно ризикуючи життям, здійснюють операції з розмінування звільнених територій. З 24 лютого 2022 року підрозділами ДСНС знешкоджено понад 68 тисяч вибухонебезпечних предметів, у тому числі, близько 2 тисяч авіаційних бомб. Загалом обстежено і очищено близько 11,6 тисяч гектарів території нашої держави.

ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ 

Інформаційний простір дозволяє бути на зв’язку з рідними, дізнаватись останні новини з фронту, хоч якось контролювати те, що відбувається навколо. Для дітей та підлітків інтернет залишається світом розваг та спілкування з друзями. Але важливо пам’ятати, що за позначкою геолокації на пості чи фотографії, веселим відео в соціальній мережі чи одним повідомленням може ховатися справжня небезпека. Особливо під час війни, коли інфопростір використовують окупанти для військових нападів на українські міста.

Як захистити себе та дітей в інформаційному просторі під час війни? Склали покрокову інструкцію для дітей.

Чого не робити в жодному разі:

·         Якщо хтось із користувачів у мережі просить приватну інформацію (особистий номер телефону чи номер батьків, де батьки працюють, де родина зараз перебуває, яка ситуація в місті, де розміщується військова техніка в місті чи військові об’єкти) — таку інформацію в жодному разі не можна передавати. Навіть якщо це онлайн-друг, якого дитина знає в реальному житті. Адже зараз дуже часто особисті профілі зламують для отримання інформації або створюють фейкові профілі.

·         Не можна знімати розміщення та пересування військової техніки та військових у місті, де перебуває дитина. Оскільки окупанти можуть переглядати відкриті профілі українців для визначення місця розташування військових для подальшого нападу. А також злочинці можуть намагатися вести листування з дитиною для шантажу чи примушування до отримання інформації про розміщення техніки в місті.

·         Не знімати місця вибухів та потрапляння снарядів, оскільки окупанти можуть використовувати фото- та відеодані, які потрапили в мережу, для коригування подальшого нанесення вогню по місту.

·         Не переходити за невідомими посиланнями, які були надіслані в приватні повідомлення в будь-якій соціальній мережі чи месенджері. Адже за ними можуть ховатися хакерські атаки.

·         Якщо ви переглядаєте та обговорюєте новини з дитиною, варто переконатися в їхній правдивості. Усі новини, заяви високопосадовців та обмеження в містах краще повторно перевірити в офіційних каналах комунікації, на офіційних сайтах державних установ, в офіційних Telegram-каналах посадовців.

·         Якщо дитину автоматично додали до невідомих груп, важливо відписатися від них та заблокувати їх. А також розповісти про це дорослим.

·         Якщо до дитини хтось пише з проханням допомоги або виконати спеціальне завдання, важливо, щоб дитина повідомила про це дорослим. Варто разом зробити скріншот групи, повідомлень та через онлайн-форму звернутися до кіберполіції — https://ticket.cyberpolice.gov.ua/.

 

Що варто зробити:

 

Профіль дитини в соціальних мережах варто зробити закритим: щоб писати дитині, переглядати вміст її сторінки могли лише ті, кого дитина додасть у друзі.

Пам’ятайте, що все, що ми пишемо та публікуємо в мережі, навіть у приватних повідомленнях, назавжди залишається в інтернеті. Тому перед публікацією ще раз оцініть, чи може ця інформація будь-яким чином нашкодити вам або вашим близьким? А під час війни — нашим містам та захисникам?


Для того, щоб вийти з карантину з іншим кращим поглядом на життя потрібно:

  1. Навчитися бачити цінність в дрібницях.
  2. Перестати страждати. Стати нарешті зрілими дорослими людьми. І власним прикладом показати дітям, що ми, дорослі, можемо покращити цей світ, а не знищити його.
  3. Навчитися пробачати себе і відпускати минулі помилки.
  4. Навчитися безумовно і безкорисно любити та приймати себе, дітей, близьких, світ.
  5. Егоцентризм, пихатість, жадібність до всього змінити на повагу і терпимість.
Як тому навчитися? Важливо вміти інколи бути учнем. Це допомагає зміцнити здоров’я в усіх сенсах цього слова. Бо учень – дитина, якій властиво чогось не знати, але дізнаватися. Це вміти бути гнучкою, креативною, творчою людиною і інколи тверезо дуркувати. Бо в грі і сміхові – природній антистрес.

 Прочитайте дітям Легенда про вишиванку.

Був час, коли почали на землі люди дуже вмирати. Від невідомої хвороби. Отак йде людина і враз упаде, почорніє, спіниться і немає людини.
Уже й до лісу люди тікали. Та за ними гналася й хвороба. Не жалувала ні дітей, ні стареньких. Наступав час, що вже й ховати померлих не було кому...
А жила в селі біля Дністра бідна вдова Марія. Забрала хвороба у неї чоловікаі дітей. Лише найменша Івaнкa ще залишилась. Береже мaтіp дочечку, як скарб найдорожчий.
Але не вберегла... Почала хворіти Івaнкa, не їсть, а тільки п’є, блідніє, тане просто на очах. А ще просить мaмy:
— Врятуй, мамо, я не хочу вмирати!
І так точі благають, що бідна жінка місця собі не може знайти.
Одного вечора до хати прийшла якась бабуся стара.
Як і коли прийшла, Марія не чула.
— Слава Богові, — привіталася.
— Слава.
— Що, помирає остання?  А могла б жити!
Аж кинулася Марія:
— Як? Бабусю сердешна, як Бога прошу, спаси, порятуй наймолодшу. Не лиши одну на стapість!
Взяв стару за серце той плач і сказала:
— Розповім я тобі таємницю тієї злощасної хвороби. Але обіцяй, що не проговоришся. Дитиною присягни!
— Присягаю... Донькою!
— Знай, послав цю Смерть Господь Бог. Грішних багато на Землі. Сказав Бог робити мертвими усіx, на кому немає хреста. А чортяки потішилися і всіx, на кому не видно хреста, умертвляють. Що їм до людських душ? Ото і вмирають праведні з грішними разом... Ти тяжко перенесла смерть дітей. Дам тобі раду... Виший на рукавах, на пазусі і повсюди хрести. Та ший їх чорні або червоні, щоби далеко чорти бачили... Але не кажи нікому, бо смерть доченьки побачиш...
Вже за годину червона і чорна мережки оперезали дівочу сорочечку. Є на завтра до сонця і хрести, і хрестики. І собі понашивала. А дочечка міцнішала щодень і просила матінку:
— А виший іще терен... А калину...
  Дуже люди тому вишиттю дивувалися, то казали, що збирається йти в ліс самітницею. Хрести ж треба на благословення Боже і проти поголосу.
З тим вже дочка  Івaнкa здорова: і скаче, і сміється, і співає. А мамине серце стискається від туги, як бачить, що знову понесли покійника на цвинтар.
  Якось вся у сльозах прибігла Івaнкa і потягнула матінку за рукав на сусідів двір. У домовинці виносили з хати двох хлопчиків, Іванчиних ровесничків.
Помарніла Марія, аж світиться. Все пестить і цілує донечку, а думи все в голові:
— Боже милий, та ж то моя надія!
...А діти вмирають...
— Господи! Та ж я не переживу її смepті!
...А люди мруть... Не втрималася. Від хати до хати бігла:
— Шийте, шийте хрести... Вишивайте... Виживете! Рятуйтеся!
Люди замикались в xaтах. Вважали, що прийшла пора і  Марії.
Марія побігла в дім, взяла на руки Івaнкy і пішла до церкви. Забила з усієї сили в дзвін. За хвильку уже усі позбігалися.
Поцілувала Марія доньку і сказала до людей:
— Не вірите! Думаєте, що здуріла? Та хай так буде, діток мeні ваших жаль..., — на тому зірвала з Іванки сорочку вишиту.
Дитина на очах почорніла і померла.
— Вбивці! Шийте, вишивайте сорочечки дітям і собі, — так і впала мертвою біля донечки...
Від тоді відішла хороба. А люди носять вишиванки. Потім зникла потреба у вишитих хрестах. Так мaтepі навчили дочок, а дочки своїх дочок, і вже ніxтo не обходився без вишитої сорочки, фартуха чи блузки.
Носять оту красну одіж і до тепер.
Але мало хто знає, звідки прийшла та краса до людей...

Ідея для творчості "Ляльки-мотанки"









Як навчити дитину обстоювати свою думку. 

Рекомендації


До маминої кулінарної книги


Весняний раціон малюків.


Принципи раціонального харчування не залежать від пори року, але в той же час кожен сезон має свої особливості. Пильну увагу слід звернути на харчування навесні, коли доводиться харчуватися овочами та фруктами минулого врожаю. Недостача багатьох життєво необхідних організму вітамінів і інших корисних речовин, підвищена стомлюваність і дратівливість, ослаблення імунітету - всі ці наслідки зими ускладнюють життя і дорослим, і дітям. Втім, за допомогою правильно складеного раціону харчування більшість проблем можна легко вирішити.

Правила весняного харчування


Країни Європи круглий рік забезпечують своїх громадян свіжими овочами та фруктами, наприклад, експортують з Африки, де зараз дозрівають певні види плодів. Нам наздогнати Європою складніше, немає у нас поки і хороших сховищ. Як би свіжо не виглядали "старі" фрукти і овочі, процес руйнування корисних речовин протікав у них весь час збереження. Існують спеціальні таблиці, за якими з точністю до одного дня видно, скільки вітамінів втратили овочі та фрукти навіть при ідеальних умовах збереження.. Причому в першу чергу зникає вітамін С.
З огляду на це, навесні в раціон харчування кожної родини потрібно включити якомога більше грунтової зелені, багатої на вітаміни С і групи В. Причому, купуючи зелень, вибирайте тільки невеликі пагони.
Що стосується оранжерейної зелені і овочів, вважається, що вони - справжній порятунок навесні при нестачі вітамінів. Насправді ж їх відмінність від грунтових в наявності. Клінічні дослідження показали: у багатьох дітей розвивається алергічна реакція на петрушку, кріп, огірки, вирощені в оранжереї на спеціальному грунті або гідроніку. Справа в тому, що в останньому випадку рослина дозріває в підвішеному стані, а його коріння омиваються живильним розчином з усіма необхідними елементами. Подібне гідропоніці "елементне" харчування свого часу намагалися застосовувати і до важкохворих дітей, але безуспішно. Людині, як і рослини, краще отримувати все необхідне для себе не в очищеному, роздільному вигляді, а з натурального продукту. І якщо у вашої дитини алергія на огірки, то очевидно, що вони були з оранжереї. Грунтові огірки, нехай і непоказні на вигляд, абсолютно нешкідливі і, до речі, надзвичайно ароматні.
Корисна і молода картопля. Її бажано відварити прямо в шкірці і перед їжею посипати зеленню. "Стару" ж  картоплю краще зовсім виключити з раціону, так як при довгому збереженню в хімічному складі картопляного білка відбуваються негативні зміни.
Весна - період загального ослаблення організму. Діти швидко втомлюються і дратуються, можуть здійснювати неадекватні вчинки. Правильне харчування допоможе скорегувати цей стан. Якщо взимку не рекомендується споживання жирних продуктів і легкозасвоюваних вуглеводів, навесні ж, навпаки, бажано включити в раціон більше рослинної олії, сметани, білків і вітамінів. Основним принципом харчування сім'ї повинно бути максимальне розмаїття, стосується не тільки овочів і фруктів, а й м'яса. Головне, чого слід уникати в харчуванні дитини, мабуть, в усі сезони року, це "порожні калорії", що містяться в чіпсах і всіляких газованих напоях, особливо тих, де використовуються цукрозамінники.

Основні продукти весняного харчування

Крупи.

Крупи повинні чергуватися - сьогодні одна, завтра інша. Вживаючи їх не подрібненими, а цілісними. Правда, в геркулесі, термічно обробленому роздробленому зерні вівса, міститься важлива амінокислота, яка допомагає роботі печінки. Не захоплюйтеся манкою. Виключіть шліфований рис, так як він містить один крохмаль, вітаміни групи В у ньому відсутні.

Овочі та фрукти.

 У капусті добре зберігається вітамін С і міститься багато клітковини. Крім того, свіжа, квашена і варена капуста прекрасно виводить токсини і покращує травлення. З фруктів дітям молодшого віку краще давати тільки яблука, хоча в них корисні речовини зведені до мінімуму - до весни в яблуках залишається лише пектин - правда, ця речовина очищає від шлаків і є радіопротектором. Дітям старшим пропонуйте цитрусові і взагалі всі фрукти в твердій оболонці, так як вони зберігають найбільшу кількість вітамінів. Приділяйте увагу сокам, краще свіжовидавленим. Якщо купуєте готовий сік - вибирайте сік з м'якоттю, тобто з вмістом пектину. Додавайте лимон в усі можливі страви, каші, пюре, але обов'язково безпосередньо перед споживанням, збризкуючи їжу дитини половинкою лимона. Не забувайте про часник і цибулю, які, як відомо, містять фітонциди, що вбивають хвороботворні мікроби. Переважно, звичайно, часник, так як в голівці цибулі в процесі дозрівання в землі накопичуються нітрати.

М.ясо.

Найбільш корисним м'ясом для дітей прийнято вважати яловичину, проте в ній міститься багато тугоплавких жирів, які погано засвоюються дитячим організмом. Навпаки, в свинині переважають жири з "низькою точкою плавлення", крім того, в цих видах м'яса багато корисних амінокислот. Найкраще, звичайно, купувати парне м'ясо нежирних сортів.

Риба

Для дитячого харчування незамінна риба. Вона значно менш жирна, ніж м'ясо тварин і навіть птахи. Крім того, риба містить білки дуже високої якості, в тому числі білки, необхідні для нормальної функції печінки. Особливо рекомендується риба тріскових порід. Краще купувати дрібну рибу і є її у відварному вигляді.

Яйця

 Навесні бажано зробити упор на курячі та перепелині яйця. Жовток яєць цих птахів є еталоном тваринного білка найвищої якості. Легше засвоюються яйця, варені всмятку і в "мішечок", важче - круто. Сирі яйця дітям давати не варто. Не підходять для дитячого харчування і яйця водоплавних птахів. Дітям дошкільного віку рекомендується їсти 1 яйце через день.

Консерви


 У цей період уникайте вживання чистого цукру. Краще пийте чай з варенням, так як в варення містяться органічні кислоти, вітаміни групи Р і рутин, які зміцнюють стінки судин.





Основи харчування малюка при інфекційних захворюваннях.
Кір.
Перший тиждень хвороби, що супроводжується значним підвищенням температури тіла, характеризується майже повною відсутністю апетиту. З цим необхідно рахуватися і годувати дитину насильно. Важливо, щоб хворий більше пив - некислий сік, компот, відвар шипшини, чай з лимоном.
Одночасно потрібно запропонувати дитині рідкі і напіврідкі страви і продукти, даючи їх невеликими порціями, але частіше, ніж зазвичай.
Щоб не травмувати запалену слизову оболонку порожнини рота, страви рекомендується протирати, пропускати через м'ясорубку. Можна давати кефір, протертий сир з молоком, молочний або протертий овочевий суп, овочеве пюре, добре розварену кашу, фарш з відвареного м'яса або риби, терте яблуко, протерті фрукти.
Коли висип стане сходити, і температура тіла нормалізується, потрібно почати поступовий перехід на звичайний вікової режим і раціон харчування, намагаючись готувати різноманітну, легкозасвоювану їжу. В меню бажано включати більше продуктів, що містять вітаміни-овочі, фрукти, соки.
Після кожного годування дитині потрібно полоскати рот кип'яченою водою. Це є заходом профілактики одного з можливих ускладнень кору- стоматиту. Якщо дитина мала і ще не зуміє впоратися з полосканням рота, потрібно дати йому випити кілька ложок кип'яченої води.

Батькам майбутніх першокласників

Сучасна література і практичний досвід психологів вказує на велику кількість випадків, коли погіршення і психічного, і фізичного здоров'я дитини пов'язано тільки з тим, що дорослі водять дитину з собою по місцях масового скупчення людей.
Деякі батьки не помічають різниці між собою і дитиною (забуваючи про те, що дитина – це не маленька копія дорослої людини, а маленька людина, яка живе і розвивається у своєму світі і вимірі, за власними законами), придушуючи її зливою інформації, непосильними для неї емоційними навантаженнями, характерними для їх спілкування. Все це не минає безслідно, і в дітей з’являються такі "дорослі" захворювання, як безсоння, виразка, коліт, мігрень. Якщо в родині негаразди і дитина постійно знаходиться в сфері спілкування батьків, тобто активно залучається як активний співучасник у їх сварках і з’ясуваннях, то, можливо, ніхто не здивується, коли у дитини з'являться невротичні симптоми та інші порушення психічного і фізичного розвитку, які будуть блокувати розвиток у дитини її таланту.


Поради батькам щодо підтримки дитини в період адаптації до школи 


- Не поспішайте звертатись до покарань. Намагайтесь впливати на дитину проханнями – це самий ефективний спосіб давати їй інструкції. У випадку непокори, батькам необхідно переконатись, що прохання відповідає віку і можливостям дитини. Лише в цьому випадку можливо використовувати прямі інструкції, накази, що достатньо ефективно, якщо дитина звикла реагувати на ввічливі прохання батьків. І лише тоді, коли дитина демонструє відкриту непокору, батьки можуть думати про покарання. Немає потреби нагадувати, що покарання повинно відповідати вчинку, дитина має розуміти за що її покарали. Батьки самі вибирають міру покарання, але важливо зазначити, що фізичне покарання – тяжка за своїми наслідками каральна міра.


Пам'ятайте:


     Покарання – це моральний замах на здоров'я: фізичне і психічне.

     Покарання не повинно бути за рахунок любові. Не залишайте дитину без заслуженої похвали і нагороди. Ніколи не відбирайте подарованого вами чи кимось іншим.

     Краще не карати, ніж карати із запізненням. Запізнілі покарання нагадують дитині про минуле, не дають змоги стати іншою.

     Покараний – значить вибачений. Інцидент вичерпано – сторінка перегорнута. Наче нічого й не трапилось. Про старі гріхи ні слова. Не заважайте починати життя спочатку!

     Хоч би що там трапилось, хоч би якою була провина, покарання не повинно сприйматися дитиною як перевага вашої сили над її слабкістю, як приниження.

     Дитина не повинна боятися покарання. Найвразливіше для неї — ваше засмучення.

     Не забувайте, що ключ до серця дитини лежить через гру. Саме в процесі гри Ви зможете передати їй необхідні навички, знання, поняття про життєві правила та цінності, навчите краще розуміти один одного.

     Частіше розмовляйте з дитиною, пояснюйте їй незрозумілі явища, ситуації, суть заборон та обмежень. Допоможіть дитині навчитись вербально висловлювати свої бажання, почуття та переживання, інтерпретувати свою поведінку та поведінку інших людей.

Делікатеси не для дітей. 

Наступають новорічні свята. Кожна сім.я намагається пригостити своє чадо  чимось смачненьким - делікатесами. Нерідко батьки перебувають в омані, що саме делікатеси, завдяки "особливій" харчовій цінності, допомагають зміцнити здоров'я дитини. Але це всього лише помилки.Так чому ж делікатеси і продукти, які зазнали серйозної промислової обробки, не підходять для харчування вашого малюка? Варто рибку або м'ясо посолити, покоптити, термічно обробити, додавши потрібних інгредієнтів (зокрема біологічні добавки), а для кращого збереження законсервувати, і ось на столі вже повний набір делікатесів. Але чи так це нешкідливо, як здається? Давайте розберемося. Посол - процес накопичення в продукті посолочних інгредієнтів. Якості яких використовують кухонну сіль, а стабілізатором забарвлення продуктів найчастіше виступає натрієва сіль азотної кислоти (нітрит). Нітрит повинен строго дозуватися виробником, тому що в неприпустимих концентація є токсичним (отруйним) для організму. Дитина погано їсть, а ось ароматні копченості їй подобаються ? Копчення - це спосіб консервування м'ясної або рибної продукції речовинами неповного згоряння деревини, які містяться в димі або коптильних препаратах . В залежності від способу застосування продуктів згоряння деревини розрізняють димове, бездимне і змішане копчення. До складу коптильного диму входять
феноли, альдегіди, неорганічні кислоти, спирти, смоли, золи, поліциклічні ароматичні вуглеводи. Всі вони здатні викликати онкологічні захворювання, всі ці хімічні сполуки діють на клітини, порушуючи біохімічні процеси в них . Тому копчені продукти не рекомендують вживати не тільки дітям, а й дорослим.


А тепер кілька слів про продукти, якими найчастіше батьки хочуть побалувати діточок. Ікра риб (червона і чорна) володіє великою поживною цінністю. У ній міститься до 30% білка і всього лише близько 15% жиру. В ікрі багато заліза, вітамінів А, Е, В1, В3, РР і Д, які роблять благотворний вплив на організм, підвищуючи його захисні сили і покращуючи обмінні процеси. Але тільки пам'ятайте, що  на наш стіл ікра надходить в консервованому вигляді, та й ще й досить солона.


Хай живе сюрприз! 
Часто в уявленні малюка подарунок-це щось матеріальне, якась конкретна річ: бажана іграшка, яскрава книга, гра, ошатне плаття, солодощі. І не дивно, адже саме такі подарунки отримує і він сам від батьків, бабусі з дідусем, друзів. Важливо донести до дитини думку, що подарунки можуть бути дуже і дуже різними. Подарунком стане будь-який сюрприз, приємна несподіванка, щось по-справжньому радісне. Якщо малюк з ретельністю допомагає татові в передсвятковому прибиранны, щоб у мами була можливість відпочити, або разом зі старшою сестрою пече торт, хіба це не подарунок? Якщо синочок за власною ініціативою навів порядок в своїх іграшкових машинах, а донька витерла пил в будиночку Барбі і розставила по місцях лялькові меблі, хіба не наповниться любляче мамине серце ніжністю і вдячністю? Неодмінно скажіть малюку про свої почуття: "Спасибі, що ти мені допоміг! Для мене це самий чудовий подарунок!"А може в якості подарунка малюк приготує справжній сюрприз, перетвориться в чарівника і влаштує святкову виставу? Допоможіть дитині освоїти пару простих фокусів. Він зможе показати їх бабусі або порадувати друзів у дитячому садку.
Кухлем з фотографією вже нікого не здивуєш. Накатати будь-яку фотографію на кухоль або футболку можна практично в будь-якій фотолабораторії. Але ж це може бути не тільки фотографія. Можна подарувати бабусі або близькій людині кухоль з дитячим малюнком. Спочатку малюк малює святковий малюнок з привітаннями, а потім він наноситься на чашку або іншу підходящу річ. У такій оригінальній чашці і чай здається набагато смачнішим!






Увага батька підвищує ІНТЕЛЕКТ дитини?!

Увага батька в перші роки життя дитини підвищує перспективи її кар.єрного росту після взросління.Як стверджують дослідники, чоловіки приділяють значно більше уваги своїм синам, чим донькам. Але простого співмешкання батьків для розвитку дитини недостатньо.. Щоб отримати високий результат, батько повинен активно впливати на життя дитини.
Діти, з якими батько проводить багато часу, володіють більш високим коефіцієнтом розумового розвитку і роблять більш успішну кар.єру порівняно з тими, хто в дитинстві отримав мало батьківської уваги.

Чому діти товстіють?

Переглядаючи репортажі зарубіжних країн мимоволі збертаєш увагу на кількість товстих людей, а ще більше дітей. Але реалії сьогодення нашого міста в останні роки змінилися: все більше дітей мають зайву вагу.
Перечитуючи матеріали періодичних видань знайшла дослідження. Дослідники США прийшли до висновку, що міліони дітей в США можуть спіткнутися із загрозою ожиріння після 10 років через те, що їх батьки виплескують на них своє невдоволення.
Були вивчені дані 841 дитини із сімей, які живуть за межею бідності. Вони виявили, що не дивлячись на недостачу харчування, ці діти часто зтикаються з проблемою зайвої ваги. Одним із головних факторів зайвої ваги є стрес, накопичений із-за напруженої атмосфери в домі. Діти просто "заїдають" свою тривогу смачними, але не корисними продуктами.

Батьки багатьох країн вимагають обмежити використання мальованих персонажів в рекламі шкідливої їжі. Бо через них неможливо "посадити" стрімко набираючих вагу дітей на низькокалорійну дієту. Дослідники виявили, що  персонажі із "Симпсонів", "Братса", "Шрека", "Чоловіка-павука" часто використовують для реклами печива, попкорна, солодких сніданків. Для дітей вони кумири.. Зараз  кінокомпанії пообіцяли, що не будуть більше дозволяти виробникам некорисної їжі використовувати їх героїв.

Немає коментарів:

Дописати коментар