Цікаво і корисно



Види орнаменту та регіональний вплив на різноманіття візерунків у шитві пращурів

Перш за все варто зазначити, що більшість мотивів для орнаменту українцям подарувала сама матінка-природа. Але тим, що всю природу зобразити за допомогою голки і нитки неможливо, визначають основні інтерпретації візерунків, які містять той чи інший елемент з широким смисловим навантаженням. Перш за все це  геометричний (Гуцульщина, Поділля, Полтава) та рослинний (Буковина, Волинь, Поділля, Побужжя) орнаменти.

У зразках, створених переважно майстринями Північної Буковини, зустрічаються зображення людей і тварин (зооморфний та антропоморфний види). Хоча така регіональна прив’язка не є остаточною: відомо, що по всій території України були розповсюджені весільні рушники з вишитими птахами і навіть символічно зображеними молодятами.

Значно пізніше, з налагодженням комунікації між регіонами і розвитком торгівлі, народився комбінований орнамент, який поєднує всі традиційні види в одне ціле. Він, до речі, є дуже поширеним у роботах сучасних майстрів.

Символізм кольорів у вишивці давніх українців 


Найпоширеніші та найбільш шановані давніми українцями кольори – червоний та чорний. Вони вважалися магічними. Червоний свідчив про життєдайну енергію сонця, кохання, радість землі. Чорний – в жодному разі не колір смерті чи жалоби, як ми звикли вважати, швидше навпаки: пращури наділяли його магією життєвої сили рідної землі, він уособлював безліч таємних знаків і закликів до родючого ґрунту, що забезпечував урожай і достаток.

Відповідно, дослідники вважають, що білий колір символізує світло і високодуховність, синій – холод і воду (є дуже часто антиподом червоному), жовтий – відображає свободу і щастя. Щодо зеленого кольору, то він є найулюбленішим серед українців після чорного і червоного. Він символізує ріст і розвиток, прагнення життя і молоду, дужу силу. Коричневий у вишивці ототожнюється із засіяною ріллею, а сірий – з рівновагою та здійсненням бажань.

Доречі. Масляна.

З давніх часів всі дні тижня Масляної мали певні назви і значення. Святковий тиждень ділився на вузьку Масляну, що включає в себе три перші дні, і Широку, якій відвели чотири дні. В першу половину поряд зі святковими заходами дозволялося вести роботи по господарству, а в другу вже ніхто не працював - всі віддавалися святковим утіхам в повну силу. Святом прощалися з довгою зимою, зустрічали красуню весну, а млинці символізували сонце. І по сьогоднішній день збереглася добра традиція пекти на Масляну млинці.
Свою назву має кожен день масляного тижня:
- Понеділок - Зустріч. Зустрічали Масляну. У цей день родичі зустрічалися один з одним. Невістка відправлялася в рідну домівку провідати батьків, а ввечері і батьки чоловіка приходили в гості до сватів.
- Вівторок- загравання. Вівторок був відведений під ігри, забави, веселощі. Загравання знаменувалися тим, що молоді хлопці доглядали собі наречених, починалося сватання.
- Середа - Лакомка. Тещі запрошували в гості зятів і пригощали їх млинцями.
-  Четвер -Розгул. Влаштовувалися катання на санях, жартівливі бої, інші обряди.
- П.ятниця- Тещині вечірні. Тещі гостювали у зятів.-
-Субота - посиденьки зовиці По суботах пригощали рідню чоловіка, а сестру чоловіка обдаровували подарунками.
неділя - Прощений день. Усі просили один у одного прощення, молодята обдаровували подарунками батьків.


«15 якостей, які варто запозичити у дітей».
1. Уміння падати без серйозних каліцтв.
2."Папа, а що ти такий опухлий з ранку?" Безпосередність хоч і загрожує незграбними ситуаціями, зате дозволяє дітям говорити те, що вони думають.
 3.Завзятість і прагнення домагатися свого будь-яку ціну. Якщо маленькій людині потрібна мамина сережка, вона обкричиться, але роздобуде її.
4. Здатність знайомитися з дівчатами і при цьому не влипати в скандальні відносини з ними.
5. Готовність рухатися, а не сидіти, плавно переходячи в лежаче положення. Дитина шести років пробігає-проходить- проповзає в день до 8км- порівняй це з своїми показниками.
6. Товариськість і уміння легко заводити нових товаришів серед собі подібних.
7. Бажання ставити запитання і отримувати на них відповіді. У десять років людина кожні дві години дізнається нове слово. А чим похвастаешся ти?
8. Звичка відзначати день народження без алкоголю.
9. Толерантність. У дитсадівській групі немає євреїв, вірмен чи баптистів - є діти.
10. Здатність відходити від стресу.
11. Байдужість до брендового одягу.
12. Ставлення до батьків.
13. Безстрашність. У дітей вона, звичайно, грунтується на відсутності досвіду, але досвід в будь-якому випадку не повинен призводити до «стоншення кишки».
14. Відсутність претензій до свого тіла.
15. Розвинена уява і винахідливість. Чи давно тюбик від зубної пасти був для тебе спочатку літаком, потім пістолетом, а потім чорною дірою?



Святвечір.

В Україні за святковим столом годиться добре пригощати, оскільки трапезу у Святвечір називають багатою кутею. Вважається, чим багатша кутя, тим кращим буде врожай того року. Їжа й оформлення столу відбивають суть свята. До Святвечора готували не менше 12 пісних страв: кутю, узвар, пісний борщ, гарячі страви з розварених гороху і квасолі, капусту, вареники з картоплею або іншими начинками, смажену рибу, кашу гречану з олією, голубці з пшоном, гарбуз печений, пироги, начинені капустою, горохом, калиною, сухофруктами, коржі з медом і т.д.
Пироги змащували олією, а солодкі обливали медом. Гарячі страви доповнювали горіхами, яблуками, медом, іншими солодощами.
Є різні версії відносно 12 страв у Різдвяний Святвечір. З 12 частин, або членів, кожний з яких містить окрему істину або догмат православної церкви, складається символ віри - стислий виклад усіх істин християнства, прийнятих на Вселенських соборах. Дванадцять страв можуть бути символом 12 апостолів. Нарешті , 12 страв на столі, ймовірно, свідчили про побажання щасливих 12 місяців нового року для всієї родини.
У деяких місцевостях у Святвечір стіл прикрашали соломою і сіном, щоб він нагадував про ясла, в які було покладено емовля Ісуса Христа.
Це родинне свято, коли вечеряти після появи першої зірки сідають усією родиною, щоб разом прожити весь наступний рік. Під час трапези не рекомендується виходити з-за столу. Знайомому чи не знайомцю завжди знаходили місце за столом. Вважали, що не можна в це свято залишатися на одинці.


Чи є у книжки День народження?

Книжки , наче люди: народжуються, кожна має своє життя, повне пригод, подорожей, успіхів або невдач. Життя книжки починається з її публікації , з того дня, коливона потрапляє до рук читача, а подорожі пов.язані з перекладами книжки на різні мови. Тоді вона подорожує по різних континентах і країнах. Успіхи і невдачі життя книжки залежать від її змісту, їїгероїв : якщо зміст захопить читача, герої сподобаються, і через якийсь час їм захочеться знову її перечитати, то книжка стає довгожителем. Вік деяких з них налічує сотні років.Зрозуміло, кожна книжка має день народження, і читачі мають не забувати про це.Терпляча і щира Попелюшка, спритний Кіт у чоботях, кмітливий Хлопчик з пальчитк, довірлива Червона Шапочка, чарівна Спляча красуня - ці такі знайомі й водночас неповторні герої французького казкаря Шарля Перо назавжди увійшли не тільки у наше життя.Вони також дорогі мамам і татам, дідусям і бабусям. Коли вони були дітьми, то так само, як і я, відкрили для себе казковий світ Шарля Перо. Всесвітньо відомий казкар був чиновником при дворі французького короля Людовіка ХІХ, але серед інших вирізнявся тим, що захоплювався старожитностями і писав вірші. Тому не була несподіванкою поява його книжки "Казки моєї матусі Гусині, або Історії і казки старих часів з повчанням" У цій збірці було всього вісім казок, але саме вони принесли автору славу. Відтоді герої французького казкаря почали своє довге і славне життя. Цього року виповнилося 420 років від дня виходу у світ цієї збірки казок. Отже, нашій улюбленій Попелюшці - понад 400 років, а вона , як і раніше, залишається юною і прекрасною.

Відкрила для себе художницю Вікторію Кирдий! Які картини! Теплі, зворушливі! Чому б не розглянути! Яка серія зимових картин!







"Пий чай і молодій"

Вчені довели, що люди, які постійно і із знанням справи  п.ють чай, зазвичай до глибокої старості рідко хворіють, мають гарний настрій.Своїй репутації напою довголіття чай зобов.язаний вітамінам С, Е, Д, никотиновій кислоті, йоду. Чай уповільнює процес старіння клітин. Чайний лист дає ефект омолодження, який у 18 разів перевищує подібний вплив вітаміна Е. 



Поговоримо про харчування.
Зокрема про гречану крупу. Гречка містить необхідні для людського організму цінні амінокислоти, органічні кислоти, вітаміни В1, В2, Р, РР, кальцій, калій, фосфор, мікроелементи (йод, мідь, залізо, цинк, бор та ін..). Як бачимо всього не перерахувати. Мікроелементи беруть участь в процесах кровотворення, зміцнюють нервову систему. А сама гречка очищує печінку від токсинів, знижує рівень холестерину.. Дієтологи активно рекомендують вводити в раціон блюда із гречаної крупи.
Все це добре відомо,але як же правильно вибрати крупу, особливо коли мова йде про дітей? Декілька порад:
* крупа першого сорту якісна, ядерця великі, калібровані, однорідні
* звертайте увагу не тільки на сорт, але й уважно розглядайте крізь пакет: якщо крупа в пакеті різного кольору і розміру, то і звариться в різний час, розсипчастої каші у вас не вийде;
* якщо вдома, відкривши пакет, відчуєте пліснявий або інший запах, значить, крупу готувати не можна.

Немає коментарів:

Дописати коментар